23.januar 2016 - 00:00

First Lego league in OŠ Trbovlje

||||||| ||||||| |||||||

Na naši šoli potekajo številne, zanimive dodatne dejavnosti. Med njimi je tudi robotika.

"Za robotiko smo se odločili Nik, Rok, Žiga, Patrik, Jaka, Črt, Aleks in jaz. Učitelj nas je zbral skupaj in določili smo si dan, ki je vsem ustrezal za obiskovanje robotike. Izbrali smo si sredo prvo uro od 7.30 dalje. Že na začetku smo učitelju predlagali, da bi se udeležili FLL tekmovanja, strinjal se je in nas prijavil. FLL - First Lego league organizira FLL in LEGO. Temelji na sodelovanju in obravnavi aktualnih svetovnih tem. Poteka po celem svetu, letos je vključenih več kot 40.000 učencev (več o tem na www.fll.si).

Kmalu po prijavi smo dobili paket, v katerem je bila plošča in sestavni deli. Skupaj smo jih sestavili, medtem pa se odločali za ime naše skupine. Izbrali smo si ime BLACK DEMONS (črni demoni), saj se povezuje z našim imenom projekta, ki je BLACK FUTURE oz. črna prihodnost. Naj vas ime ne zavede, v okviru projekta, ki vsebuje tudi programiranje robota LEGO EV3, imamo nalogo izdelati raziskovalno nalogo. Izbrali smo si okolju najbolj primerno izrabo odpadnih avtomobilskih gum, torej, da bi odpadne gume zmleli v granulat in izdelali podložne prožne plošče za telovadnice. Na tem mestu se moramo zahvaliti Zavodu Bistre Glavce, ki nam je doniral robota EV3.

Obširno delo smo si razdelili na tri skupine. Prva skupina je izdelovala raziskovalno nalogo, katero smo izvajali Žiga, Patrik in jaz. Druga skupina so bili Jaka, Aleks in Črt, ki so bili zadolženi za konstrukcijo (vsi sestavni deli so morali biti pravilno sestavljeni), tretja skupina pa sta bila Rok in Nik, ki sta naša programerja. Ker je to naša prva udeležba na FLL tekmovanju, smo si najprej prebrali pravila in zahteve nalog. Nato smo se lotili dela. Nik in Rok sta se združila z Črtom, Jako in Aleksom saj se njihove naloge povezujejo. Pri projektu smo se najprej pozanimali z internetnimi viri o odpadkih v našem okolju. In tako smo prihajali vsako sredo zjutraj v šolo, sedaj tudi kdaj med poukom, pa pouku do treh. V januarju se je učitelj dogovoril, da smo obiskali zbirni center odpadkov na neži. Tam smo si ogledali na kakšne načine sortirajo in ločujejo odpadke, ogledali smo si tudi statistiko, koliko ton gum so lansko leto predelali in pa kdaj so imeli največ odpadkov.

V soboto, 30. januarja 2016 gremo na predstavitev našega dela v Grosuplje. Ko opravimo s predstavitvijo, vam pa napišem še kaj."

Nika Todorovič 8.B

Prebrano 3981 krat Nazadnje urejano na 23.januar 2016 - 11:11