09.oktober 2019 - 17:21

Devetošolci smo šli po poti kulturne dediščine

Napisal K. Čelik
|||| |||| ||||
Včerajšnji sončen jesenski dan smo devetošolci preživeli na kulturnem dnevu.
Obiskali smo grad Bogenšperk in Trubarjevo domačijo. V gradu Bogenšperk, ki je bil domovanje Janeza Vajkarda Valvasorja, smo si ogledali vse bivalne prostore, poročno dvorano, razstavo kartografije in sobo s tiskarskim strojem. Veliko smo izvedeli o Valvasorju, njegovi družini in zgodovini gradu, misliva pa, da je vsem bila najbolj zanimiva skrita soba. Sledila je vijugasta vožnja do Rašice. Kustosinja nam je povedala veliko o Trubarjevem življenju in njegovem delu, predstavila je tudi druge reformatorje. Ogledali smo si tudi žago in mlin, ki ju je uporabljal Trubarjev oče, mlinar in tesar. Dan pa se še ni končal, saj smo šli še v knjigoveško delavnico, kjer nam je prijazna gospa demonstrirala postopek ročne vezave knjig, kakor so to počeli v 16. stoletju. Postopek ni izgledal preprost, morala je biti precej natančna. Sošolec je lahko oblekel meščansko haljo tistega časa in za nekaj trenutkov postal pisar: z gosjim persom je poskusil pisati v zapleteni gotici.

Elma in Klara, 9. b
Prebrano 1962 krat Nazadnje urejano na 09.oktober 2019 - 17:30