15.april 2014 - 00:00

Obisk iz Združenja borcev za vrednote NOB

Napisal A. Stopar, H. Klančnik
Gospod Knez, gospa Govejšek, gospod Ocepek|Zbrano poslušanje|Učenci so izvedeli veliko novega|| Gospod Knez, gospa Govejšek, gospod Ocepek|Zbrano poslušanje|Učenci so izvedeli veliko novega|| ||||

Na šoli smo že drugo leto zapored pri predmetu zgodovina v 9. razredu gostili člane Združenja borcev za vrednote NOB Trbovlje.

Tudi letos so nas obiskali isti gostje kot lani in znova poskrbeli, da je bilo srečanje vzgoja k domoljubju, osebni odgovornosti, žrtvovanju in končno odgovornosti za ohranjanje miru v svetu ter ljubezni do bližnjega. Gospa Govejšek, predsednica združenja, je predstavila društvo in vrednote, za katere se borijo, nato pa je skozi uro podajala informacije o osvobodilnem boju, partizanih v Trbovljah ter o življenju civilistov in njihovi pomoči. Gospod Knez je predstavil svoje rano otroštvo, v katerem je z bratom, s sestro in z mamo prebežal v Ljubljansko pokrajino in je že v rosnih letih ostal brez mame, katere usode še danes ne pozna, ne ve pa tudi, kje je pokopana. Gospod Ocepek pa je predstavil prve dni okupacije, kakor jih je doživel kot šoloobvezen otrok, ki se je moral čez noč naučiti sporazumevati v nemščini. Predstavil je tudi rasni pregled, ki je bil obvezen za vse prebivalce, in njegov pomen za vsakdanje življenje.

Pričanje sokrajanov nas je ganilo. Pripoved in vojno samo smo začutili bolj osebno. Pri pouku bomo še vnaprej vzgajali k vrednotam, ki so bile izpostavljene.

Prebrano 4033 krat Nazadnje urejano na 15.april 2014 - 22:42