Skip to main content

Razširjen program (RaP) - AH

Razširjen program (RaP) poteka pred in po pouku. Dejavnosti so izbirne in se ne ocenjujejo. Trajajo 45 minut, kar pomeni, da učenci zapuščajo pouk ob zaključku dejavnosti. Morebitne odsotnosti je potrebno opravičiti.

Učencem ponujamo različne dejavnosti, glede na naše kadrovske, prostorske in normativne zmožnosti. Istočasno poteka več dejavnosti, zato otrok vseh želenih ne more obiskovati.

Predstavitev razširjenega programa

Po kliku na spodnjo povezvo se prikaže vsebina v spustnem oknu.

Več o razširjenem programu

Prednosti razširjenega programa:

  • učencem zagotovimo kvalitetno nadgradnjo in poglabljanje ciljev obveznega programa v osnovni šoli na drugačne načine,
  • se učenci vključijo prostovoljno v dejavnosti, ki jih zanimajo in veselijo,
  • so vključeni v dejavnosti, ki jih potrebujejo (učna pomoč, priprava na tekmovanje…)
  • učenci razvijajo različne interese, spretnosti in znanja,
  • se znanje ne ocenjuje,
  • so učenci prisotni od začetka do konca 45-minutne dejavnosti.

 Šola ponuja dejavnosti s treh področij:

  1. Redna fizična dejavnost, uravnotežena prehrana, skrb za varnost in varno okolje ter sprostitev so dejavnosti s področja gibanje in zdravje za dobro telesno in duševno počutje. Ponujene dejavnosti vzpodbujajo zdrav življenjski slog. 
  2. Z dejavnostmi kultura in državljanska vzgoja pri učencih razvijamo znanje, odnose, vrednote, stališča in veščine, ki se nanašajo na kulturo, umetnost, dediščino.
  3. Dejavnosti področja učenje učenja učencem omogočajo usvajanje novega znanja, boljše razumevanje, dopolnjevanje, nadgradnjo, poglabljanje ali razširjanje že usvojenega znanja in veščin.

 

Jutranje dejavnosti RaP

Jutranje dejavnosti RaP potekajo pred obveznim poukom in so namenjene učencem 1., 2. in 3. razreda. Dejavnosti so razdeljene v tri sklope.

Prvi in drugi sklop sta namenjena sprejemu otroka v šolo in prebujanju na različne načine. Izvajata se v naslednjih časovnih okvirih:

  • 6.00-6.35: Prebujam se tako ali drugače.
  • 6.40-7.25: Prebujam se z gibanjem.

Tretji sklop je namenjen različnim dejavnostim razširjenega programa. Ta sklop se izvaja v naslednjm časovnem okviru:

  • 7.30-8.15: Dejavnosti razširjenega programa.

V tretjem sklopu se učenci lahko pridružijo SOS-u, pri katerem utrjujejo naučeno snov, zapolnijo vrzeli v znanju in odkrivajo veščine za premagovanje ovir pri učenju. Lahko se odločijo za dejavnost Širim znanje in tekmujem, kjer se s kreativnimi in interaktivnimi metodami podajo na pot raziskovanja novih tem, reševanja zahtevnejših nalog in razvijanja kritičnega mišljenja.

Drugače pa je tretji sklop namenjen vrsto različnim dejavnostim (glej seznam RaP po razredih), na katere se učenci lahko vključijo glede na zanimanje , v kolikor jim to dopušča urnik obveznega programa.

Popoldanske dejavnosti RaP

Popoldanske dejavnosti RaP potekajo po zaključku obveznega programa in so namenjene učencem od 1. do 5. razreda. Dejavnosti so razdeljene v pet sklopov. 

V prvem in drugem sklopu se učenci pripravijo na kosilo. Spoznajo pomen higienskih navad, zdrave prehrane, ter se navajajo na samostojnost in strpnost. Pri jedi se primerno obnašajo, pravilno uporabljajo jedilni pribor in za seboj pospravijo. Po kosilu sledi aktivni počitek: različne športne, družabne, socialne in razvedrilne igre. 

Če ima učenec 1., 2. in 3. razreda v šoli kosilo, je obvezna prijava na dejavnost Sprostim in se najem.

Prva dva sklopa se izvajata v naslednjih časovnih okvirih:

  • 11.55-12.40: Sprostim in se najem
  • 12.45-13.30: Sprostim in se najem ali Izberem sam in se imam fajn

Ostali sklopi so namenjeni različnim dejavnostim razširjenega programa, na katere se učenci vpišejo, če jim to dopušča urnik obveznega programa. Ti sklopi se izvajajo v naslednjih časovnih okvirih:

  • 13.35-14.20: Prostovoljno vključevanje v različne dejavnosti (glej seznam RaP po razredih)
  • 14.25-15.10:  Učim se sam (opravljanje različnih učnih nalog in šolskih obveznosti, razvijanje učnih navad, strategij in učnih spretnosti)
  • 15.15-16.00: ŽIV-ŽAV

 

Neobvezni izbirni predmeti (NIP)

Neobvezni izbirni predmeti so namenejni učencem 4., 5. in 6. razreda. So del razširjenega programa osnovne šole, v katerega se učenci vključujejo prostovoljno. Znanje se ne ocenjuje. 

Ponujamo naslednje neobvezne izbirne predmete:

  • Nemške jezikovne pustolovščine (2 uri na teden, samo na matični šoli),
  • Računalnik moj prijatelj namenjen učencem 4. razreda, Ustvarjam z računalnikom namenjen učencem 5. in 6. razreda (1 ura na teden),
  • Športne igre (1 ura na teden) in
  • Tehnika (1 ura na teden, samo na matični šoli).

Izvajajamo tiste predmete, za katere se prijavi zadostno število učencev.

Neobvezni izbirni predmeti omogočajo učencu, da obiskuje pouk tistega predmeta, ki ga izbere glede na svoje želje oz. sposobnosti. Učenci lahko izberejo največ dve uri pouka neobveznih izbirnih predmetov. Izbrani predmet mora obiskovati do konca šolskega leta. Seveda pa se učenec v soglasju s starši lahko odloči, da ne bo obiskoval nobenega neobveznega izbirnega predmeta.

 

Različne oblike pomoči in podpore pri učenju

Učencem poleg številnih dejavnosti ponujamo tudi različne oblike pomoči in podpore pri učenju (razredni SOS, SOS -TJA, -MAT, -ZGO, -BIO, -SLJ, -FIZ, -KEM …) in možnosti za širjenje znanja (Znam več, Širim znanje in tekmujem pri različnih predmetih, Zeleno pero, Male sive celice, FLL …).

Možno bo prehajanje med različnimi oblikami pomoči, pa tudi med različnimi dejavnostmi, ki učence pripravljajo na tekmovanja in širijo njihovo znanje.

 

Razširjen program po razredih

Uporabi filter za prikaz dejavnosti razširjenega programa po posameznih razredih.

It’s tea time!

Vabljeni na čarobno potovanje skozi zgodbe, pesmi in pravljice! V našem angleškem bralnem krožku "It's tea time" bomo skupaj odkrivali razburljiv svet knjig, zabave, prijateljstva in domišljije. Vsak teden se bomo srečevali ob skodelici čaja in prebirali zanimive angleške klasične knjige, kot tudi e-knjige primerne za vaš razred. S prebiranjem knjig, ustvarjanjem in zabavnimi igrami v dobri družbi bomo izboljšali svoje angleške spretnosti, se naučili novih besed in spoznavali različne književne junake. Pridruži se nam na nepozabni bralni dogodivščini!

Mladi tehnik

Dejavnost je namenjena učencem 3. in 4. razredov. Podali se bomo v svet tehnike in v šolskem letu izdelali več preprostih in uporabnih izdelkov. Spoznali bomo različne tehnike obdelave - rezanje, brušenje, lepljenje, sestavljanje, barvanje ...ter različne materiale, les, papir, kovina ...

Otroški pevski zbor

Otroški pevski zbor obiskujejo učenci 1. do 5. razreda. V zadnjih letih v delo zbora vnašamo gib, ples in govorjeno besedo. Če bi rad spoznal nove prijatelje, odkril radosti zborovskega petja, izboljšal svoj glas in muzikalnost, izpopolnil skupinske veščine nastopanja ter zabavno in poučno preživljal prosti čas, se nam pridruži. Sodeloval boš na šolskih in izvenšolskih prireditvah, pevski reviji in uprizoritvi glasbeno scenskega dela.

Hokus pokus - mali znanstvenik

Otroci z velikim zanimanjem spremljajo pojave, ki se odvijajo v naravi. Radi raziskujejo in postavljajo različna vprašanja. V veliko veselje jim je, če so lahko tudi sami raziskovalci, sami eksperimentirajo in se sami učijo. Pri dejavnosti bomo izvajali različne poskuse - zabavne in raziskovalne.

Športne igre

Razvijanje osnovnih gibalnih sposobnosti in osnove iger z žogo in loparji.

Sproščanje z glasbo

Rad poslušaš glasbo, poješ in plešeš? Potem je krožek Sproščanje z glasbo kot nalašč zate! Spoznavali bomo instrumente in glasbo iz vseh kotičkov sveta, poslušali dela različnih skladateljev ter skupaj prepevali ob spremljavi ukulele in kitare. Čaroben svet glasbe bomo združili z zabavnimi igrami, zato ne smeš manjkati. Pridruži se nam pri odkrivanju skrivnosti glasbenega sveta in postani del naše glasbene pravljice.

Zdravilne rastline in prva pomoč

Ste se kdaj vprašali, katere zdravilne rastline rastejo okoli nas? Ali pa kako lahko postanete pravi mali junaki, ki znajo pomagati ob pikih, udarcih in drugih nezgodah? Pridružite se dejavnosti Zdravilne rastline in prva pomoč! Spoznavali bomo čudovite zdravilne rastline v naši okolici in se učili, kako pravilno ukrepati ob različnih poškodbah in zdravstvenih situacijah.

Gibanje

Si rad v telovadnici in imaš rad igre z žogo? Potem je dejavnost "Gibanje" prav zate! Poudarek bo na zabavi, sodelovanju in spodbujanju zdravega življenskega sloga. Dejavnosti bodo prilagojene starosti učencev, razvijali bomo koordinacijo, osnovno motoriko, ter krepili socialne veščine. Vabljen!

Miganje

Ali radi tečete, skačete in se igrate? Potem je Miganje prava dejavnost za vas. Skupaj bomo tekali, skakali, premagovali zabavne gibalne izzive in se igrali razne športne igre. Naša skupna druženja bodo polna razgibavanja in veselja. Skozi sproščene igre in športne aktivnosti se boste lahko veliko naučili, hkrati pa se boste tudi družili s sošolci. Ne glede na to, ali imate radi tekanje, plezanje, igre z žogo, pri Miganju je prostor za vse! Oblecite športna oblačila, obujte športne copate in se nam pridružite.

Ustvarjam z računalnikom

Podajamo se na ustvarjalno digitalno pustolovščino, kjer raziskujemo različne aplikacije za urejanje slik, videov in besedil. Preizkusimo se v vlogi grafičnih oblikovalcev, montažerjev in pisateljev, pri tem pa razvijamo ustvarjalnost in digitalne veščine. S pomočjo inovativnih orodij preoblikujemo preproste ideje v prave mojstrovine, pri tem pa se zabavamo in odkrivamo nove možnosti digitalnega izražanja!

Ustvarjalni prstki

Pri ustvarjalnih prstkih bo zelo pestro in zanimivo. Ustvarjali bomo zanimive risbe, slike, kipe, iz odpadnega materiala izdelovali živali, urili se bomo v striženju, gubanju papirja, šivanju gumbov in še kaj. Z različnimi aktivnostmi si bomo bogatili ročne spretnosti, spoznavali različne likovne tehnike in likovna področja. Pri delu bomo uporabljali različne materiale in ustvarjali na različne teme.

Širim znanje in tekmujem

Dejavnost, ki je namenjena učencem, ki želijo poglobiti svoje znanje in ga nadgraditi ter se s tem pripraviti na tekmovanja. Dejavnost spodbuja aktivno sodelovanje, postavljanje vprašanj in iskanje rešitev na način, ki krepi razumevanje in samozavest pri učenju.

SOS

Dejavnost je namenjena učencem, ki želijo utrditi svoje znanje, pridobiti dodatna pojasnila in se samozavestno pripraviti na preizkuse znanja. Dejavnost spodbuja aktivno sodelovanje, postavljanje vprašanj in iskanje rešitev na način, ki krepi razumevanje in samozavest pri učenju.

Računalnik, moj prijatelj

Podajmo se na razburljivo raziskovanje sveta računalnikov! Naučimo se osnov dela z računalnikom, odkrivajmo logiko algoritmov in spoznajmo osnovne koncepte programiranja po delčkih. Skozi igrive izzive in praktične naloge razvijamo računalniško razmišljanje ter pridobivamo veščine, ki jih bodo uporabili tudi v vsakdanjem življenju. Ustvarjanje, eksperimentiranje in reševanje problemov na zabaven način spodbuja k digitalni ustvarjalnosti!

Kolesarji

Kolesarski izpit - teorija, poligon in vožnja.

Osnove odbojke

Osnove odbojke za 4. in 5. razred vključujejo učenje osnovnih tehnik: zgornje in spodnje podaje, servisa ter igre. Učenci se najprej seznanijo s pravili in osnovnimi gibi. Pri zgornji podaji uporabljajo prste za natančno podajanje soigralcem, pri spodnji podaji pa roke združijo v platformo za sprejem žoge. Servis je začetni udarec za začetek igre, najprej iz roke, nato poskusijo tudi s spodnjim servisom. Učenci vadijo te elemente skozi igre in vaje, nato pa se preizkusijo v prilagojeni igri odbojke, kjer razvijajo sodelovanje, natančnost in gibanje po igrišču.

Gremo mi po svoje

Si radoveden raziskovalec, ki obožuje naravo? Pridruži se krožku Gremo mi po svoje in skupaj bomo odkrivali čudovite poti, obiskovali hribe, spoznavali živali ter rastline in se pri tem neizmerno zabavali! Pripravi nahrbtnik in dobro voljo – pustolovščina se začne!

Pravljični vrtiljak

Imaš rad knjige? Rad prisluhneš pravljicam? Pravljice imajo prav posebno moč. Popeljejo nas v nove svetove, nam približajo junake zgodb in spodbujajo radovednost. V knjižnici se skriva vse polno zabavnih, hudomušnih besedil. Ob knjigah se bomo pogovarjali in nasmejali. Naj bodo pravljične urice polne smeha, domišljije in čarobnih zgodb.

Bralni trening

Pri bralnem treningu se bomo urili v branju. Izboljšali bomo bralno tehniko, brali periodiko, stripe, monografske publikacije, enciklopedije, Časoris, se naučili uporabljati slovar in pravopis, urili se bomo v koncentraciji in delali vaje, ki jo spodbujajo. Približno polovica ur bo namenjena neumetnostnim, polovica pa umetnostnim besedilom.